UN Global Compact Network Poland – Zrównoważony transport – droga do neutralności klimatycznej

przez Anna Boruta
UN Global Compact Network Poland

Jak wskazują autorzy opublikowanego przez UN Global Compact Network Poland raportu Zrównoważony transport – droga do neutralności klimatycznej, przytaczając dane Międzynarodowej Agencji Energetyki, transport odpowiada aż za 24% światowej emisji dwutlenku węgla, konsumując 57% globalnego popytu na ropę naftową. To obrazuje, jak wielkim wyzwaniem i jak zarazem istotna dla ochrony klimatu jest dekarbonizacja transportu, który jest nieodłączną częścią nowoczesnego świata, a opiera się głównie na paliwach kopalnych.

Raport przedstawia drogę do dekarbonizacji sektora transportowego i upowszechnienia transportu niskoemisyjnego, która opiera się na trzech filarach:

  • Zmniejszenie popytu na transport

Osiągnięte dzięki zmianie indywidualnych nawyków transportowych czy systemów logistycznych przedsiębiorstw. Wyzwaniem staje się sposób organizacji łańcuchów dostaw, który maksymalizuje efektywność przewozów, a jednocześnie minimalizuje negatywne oddziaływanie na środowisko.

  • Zastąpienie środków transportu mniej emisyjnymi

Środkiem transportu o najmniejszym oddziaływaniu na środowisko jest kolej. Przewozy intermodalne mogą zmniejszyć ślad węglowy danej trasy nawet o połowę. Wykorzystanie na szeroką skalę transportu korzystającego z zasilania elektrycznego z odnawialnych źródeł jest jeszcze trudne.

  • Transformacje energetyczna w transporcie – drogowym, morskim, kolejowym i lotniczym

O ile elektryfikacja transportu drogowego, który odpowiada za około 70% emisji pochodzącej z transportu w krajach UE, staje się globalnym trendem (park samochodów całkowicie elektrycznych wzrósł od 2016 roku 9-krotnie ), to wciąż największym wyzwaniem pozostają transport morski i lotniczy, dla których nie ma równo dostępnych alternatywnych źródeł niskoemisyjnego napędu.

Jak podsumowują autorzy, rozwiązania opracowane w raporcie pozwalają uwierzyć, że uda się osiągnąć cel redukcji 90% emisji z transportu do 2050 r., który postawiła przed sobą Unia Europejska, jak i spełnić cel Porozumienia Paryskiego zatrzymania wzrostu temperatury do 1,5°C.

 

PRZECZYTAJ RAPORT:

https://ungc.org.pl/wp-content/uploads/2022/11/Raport_Zrownowazony_Transport-%E2%80%93-droga_do_neutralnosci_klimatycznej.pdf

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności