Smart Way

przez Anna Boruta

POMAGA OBLICZYĆ ŚLAD WĘGLOWY W ŁAŃCUCHU DOSTAW

Opracowany przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (US EPA) program  SmartWay pozwala spedytorom, przewoźnikom i dostawcom usług logistycznych określić poziom emisji transportu. Narzędzie dla przewoźników mierzy zużycie paliwa i poziom emisji oraz dzieli je na poszczególne rodzaje transportu. Narzędzie dla spedytorów wykorzystuje powyższe dane w celu oszacowania emisji. 

W zależności od typu organizacji i środka transportu, narzędzia wykorzystują ustalone  poziomy agregacji danych dotyczących działalności transportowej oraz, w przypadku przewoźników, zużycia paliwa. Kategorie i założenia do szacunków są szczegółowo opisane w dokumentacji technicznej.

SmartWay udostępnia użytkownikom za pośrednictwem swoich narzędzi szczegółowe wartości intensywności emisji dla poszczególnych kategorii i wykorzystuje samodzielnie ustalone wskaźniki emisji paliwa do określenia emisji CO2, PM, NOx, PM2.5 i PM10. Dla określenia wyników efektywności transportu drogowego stosuje masę ładunku i objętość ciężarówek, dla innych środków tylko masę ładunku. Alokacja opiera się na przebytej odległości.

WIĘCEJ: epa.gov/smartway

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności