A Visual Primer on Global Carbon Markets by Visual Capitalist. Rynki uprawnień do emisji CO2

przez Anna Boruta

DLACZEGO RYNKI UPRAWNIEŃ DO EMISJI DWUTLENKU WĘGLA?

Zmiany klimatyczne są postrzegane jako jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat. W odpowiedzi na to, prawie każdy kraj na świecie wyznaczył sobie cel osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto do 2050 roku.

Aby to osiągnąć, kraje będą musiały znaleźć sposoby na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych. Jednym z rozwiązań są rynki uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które dają firmom i osobom fizycznym miejsce do kupowania i sprzedawania kredytów węglowych. Kredyty węglowe to zbywalne zezwolenia, które dają ich posiadaczowi prawo do emisji określonej ilości CO2.

W połączeniu z narzuconymi przez rząd limitami zanieczyszczeń, kredyty węglowe stanowią zachętę ekonomiczną dla firm do ograniczenia emisji.

Przykładowo, firma zanieczyszczająca środowisko ponad lokalne limity ma dwie możliwości. Może albo ograniczyć swoje emisje, inwestując w czystsze technologie, albo zakupić kredyty węglowe, aby zachować zgodność z przepisami. W międzyczasie wpływy z tych kredytów mogą sfinansować inne projekty ograniczające emisje, takie jak farma wiatrowa lub słoneczna.

 

OGROMNY POTENCJAŁ

Kluczowym odkryciem jest to, że trzej najwięksi truciciele na świecie odpowiadają za ponad połowę (51,7%) całkowitych emisji. Daje to wyobrażenie o tym, gdzie rynki uprawnień do emisji dwutlenku węgla mogą mieć największy potencjał. 

Globalny rynek emisji dwutlenku węgla jest wart prawie 1 bilion USD, czyli trzykrotnie więcej niż w 2020 roku.

Rynki uprawnień do emisji dwutlenku węgla na całym świecie znajdują się na różnych etapach rozwoju. Większość z nich, w tym niektóre z największych gospodarek emitujących dwutlenek węgla, dopiero raczkują i są fragmentaryczne w swoim podejściu. Jedne z nich są dobrowolne, inne wymagają przestrzegania przepisów. Niektóre jurysdykcje ustalają pułapy emisji przemysłowych i pozwalają firmom na wymianę kredytów węglowych w celu osiągnięcia pułapu, a inne pozwalają firmom generować kredyty w oparciu o wielkość redukcji emisji, a następnie sprzedawać je innym producentom emisji, którzy nie są w stanie zneutralizować ich tak szybko.

 

JAK SKUTECZNIE WYCENIĆ EMISJĘ DWUTLENKU WĘGLA?

Znalezienie sposobu na wycenę emisji dwutlenku węgla stało się kluczowe dla przyszłości globalnego handlu. Każdy z systemów ma swoje zalety w zależności od kontekstu rozwoju ich gospodarek. Oznacza to jednak szeroki zakres cen emisji dwutlenku węgla, które nadal utrudniają osiągnięcie celów klimatycznych.

W Chinach, które są największym pod względem wartości emitentem na świecie, ale także największą jurysdykcją, która nakazuje zerowe emisje netto, emisje gazów cieplarnianych kosztują obecnie około 8 USD za tonę metryczną ekwiwalentu dwutlenku węgla. Ten poziom cen według analityków nie jest wystarczająco wysoki, aby spowodować rzeczywiste zmiany zachowań wśród korporacji. Cena ta jest daleka od prawie 100 USD/tCO2e pobieranych za emisje w Europie.

Jest jeszcze jeden problem. Bogatsze kraje są zdecydowanie największymi emitentami, a biedniejsze kraje twierdzą, że bogatsi truciciele powinni płacić więcej za zmiany klimatu. Ale za jaką cenę?

Mniej rozwinięte gospodarki od dawna argumentują, że bogatsze kraje powinny również szanować suwerenne prawo Globalnego Południa do własnego rozwoju. Niektóre mniej rozwinięte gospodarki podejmują kroki w celu utworzenia kartelu kontrolującego ceny kredytów węglowych, uznając, że znajdują się na szczycie równikowego pasa „mega-różnorodnych” ekosystemów, w których znajduje się ponad połowa światowych lasów tropikalnych, które są niezbędne do wychwytywania emisji dwutlenku węgla.

 

DANE Z RAPORTU

Indeks Zrównoważonego Handlu Hinrich-IMD 2022 mierzy zdolność 30 głównych gospodarek światowych do prowadzenia handlu w sposób zrównoważony. Wśród jego miar jest emisja dwutlenku węgla na mieszkańca. Ranking, który Visual Capitalist uwzględnia w swoim elementarzu, pokazuje rozwinięte gospodarki, takie jak USA, Kanada i Australia, wśród największych emitentów na mieszkańca na świecie.

W niniejszym raporcie, który nawiązuje do Indeksu Zrównoważonego Handlu (Sustainable Trade Index), ujęte są nowe i dynamiczne rynki uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz najwięksi emitenci na świecie, zasięg obecnych jurysdykcji i związek emisji dwutlenku węgla z globalnym wzrostem gospodarczym.

 

POBIERZ RAPORT:

https://www.visualcapitalist.com/sp/global-carbon-markets-highlights-from-the-latest-report/

Źródło: visualcapitalist.com, hinrichfoundation.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności