Ziemianie atakują 2022

przez Anna Boruta

Raport „Ziemianie atakują” pokazuje stan wiedzy polskiego społeczeństwa na temat zmiany klimatu – największe wyzwania środowiska naturalnego oraz reakcje Polaków i ich gotowość do ewentualnych zmian stylu życia i konsumpcji.

Raport powstał w wyniku współpracy Lat Dwudziestych i Kantar Polska oraz European Climate Foundation i UN Global Compact Network Poland. Badanie oparto na reprezentatywnej próbie 1000 próbie Polek i Polaków w wieku 18-65 lat.

Pięć fal pandemii, wybuch wojny w Ukrainie, narastająca inflacja, kryzys energetyczny, recesja – to niektóre z wyzwań, z którymi społeczeństwo polskie musiało zmierzyć się w ciągu ostatnich dwóch i pół roku.

Mimo tego, właśnie zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska są wskazywane jako dwa z trzech największych zagrożeń stojące przed światem. Mniej z kolei obawiamy się pandemii i chorób cywilizacyjnych. Wzrosła za to liczba wskazań ubóstwa, bezrobocia i masowych migracji jako największych zagrożeń.

Trzy czwarte badanych zgadza się, że zagrożenie katastrofą klimatyczną jest realne i czas goni do działania. Jednocześnie jako jednostki czujemy się raczej bezradni i pozbawieni narzędzi do walki czy adaptacji do zmian klimatu. 1 na 9 osób twierdzi, że inni są im winni i nie zamierza podejmować żadnych działań, a 3 na 10 – że za mało znaczą, by mieć wpływ na przeciwdziałanie katastrofie. Jednocześnie szczególne zniechęcona grupa do działania to młodzi. Spada też optymizm respondentów – więcej osób niż w poprzedniej edycji badania uważa, że jest za późno, by zapobiec katastrofie klimatycznej. To zdanie dwukrotnie częściej niż ogół badanych Polaków podkreślają respondenci w wieku 18-24 lata. „Efekt Grety” nie ma więc takiej skali ani siły oddziaływania, jakiej można by się spodziewać. Jest to grupa także najbardziej krytycznie oceniająca stan rzeczy w naszym kraju.

Więcej znaczących informacji w Raporcie „Ziemianie Atakują”.

 

POBIERZ RAPORT:

ziemianieatakuja.pl

Źródło: ziemianieatakuja.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności