Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change

przez Anna Boruta

TRZEBA DZIAŁAĆ, ZEGAR TYKA.

Ukazała się trzecia część szóstego Raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) „Zmiany klimatu 2022: łagodzenie zmian klimatu”.

Publikacja nie pozostawia złudzeń – emisje gazów cieplarnianych w drugiej dekadzie XXI wieku były wyższe niż kiedykolwiek w dziesięcioleciu w historii ludzkości. „Jesteśmy na najlepszej drodze do katastrofy klimatycznej” – stwierdził w trakcie konferencji prasowej IPCC sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.

Zdaniem autorów raportu, warunkiem jej powstrzymania jest radykalna redukcja emisji do 2030 roku i dalsze ich ograniczenie, tak by w 2050 osiągnąć neutralność klimatyczną. Jest to możliwe, wymaga jednak gruntownych zmian w obszarach takich jak konsumpcja i usługi, energia, użytkowanie ziemi, przemysł, transport, budownictwo, urbanizacja. 

 

Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu to ciało doradcze Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zadaniem jest dostarczanie rządzącym aktualnej wiedzy o zmianie klimatu. Zawartość raportów IPCC można traktować jako wyraz konsensusu naukowego opartego na wiedzy, a same raporty – jako najlepsze źródło informacji na temat klimatu. Dokument odnosi się do 59 tysięcy prac naukowych, a ostatecznie zatwierdzało go 279 autorów.

 

POBIERZ RAPORT:

https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg3/downloads

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności