Każdy może ograniczyć swój ślad węglowy. Jak to zrobić?

przez Anna Boruta

Ograniczanie śladu węglowego zależy nie tylko od narzuconych przez ustawodawców regulacji obejmujących znaczących emitentów gazów cieplarnianych czy duże przedsiębiorstwa. Każdy z nas może codziennie podejmować decyzje i działania, które przyczyniają się do mniej negatywnego oddziaływania na środowisko. Dowiedz się, od czego zacząć!

 

1. OGRZEWAJ Z GŁOWĄ 

Emisje pochodzą ze spalania energii. Wpływ na środowisko ma zarówno sposób ogrzewania naszych domów i mieszkań, jak i nawyki, które pozwalają oszczędzać zasoby energetyczne. Znaczącą różnicę robi instalacja pompy ciepła w miejsce konwencjonalnych systemów grzewczych. Odpowiednia izolacja oraz szczelność ścian, dachów i okien pozwala zapobiegać utracie ciepła i konieczności dostarczania go więcej.

Wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, i urządzeń, z których nikt nie korzysta – również wpływa na oszczędności. Zalecane jest także korzystanie z zielonej energii w miarę dostępności i możliwości.

 

2. NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI I JEDZ MNIEJ MIĘSA

Zwierzęta gospodarskie odpowiadają za 14% światowych emisji gazów cieplarnianych, a największy udział w tym ma bydło. Najprostszy sposób, by zmniejszyć te emisje, to ograniczenie spożycia mięsa, zwłaszcza wołowiny i jagnięciny, oraz produktów odzwierzęcych, takich jak nabiał.

Na ślad węglowy pożywienia wpływa także ich miejsce pochodzenia, sposób uprawy i transport – droga do przebycia od pola do stołu. Zawsze warto spożywać produkty sezonowe i lokalne, a także mniejsze porcje jedzenia i pozostałości wykorzystać ponownie.

Szacuje się, że globalnie marnuje się od 25% do 30% wyprodukowanej żywności. Według raportu ONZ, nawet 8-10% światowych emisji dwutlenku węgla pochodzi z nieskonsumowanych produktów spożywczych.

 

3. MNIEJ JAZDY SAMOCHODEM, MNIEJ LATANIA

Środki transportu, z których korzystamy, również wpływają na generowany przez nas ślad węglowy. Transport stanowi około jednej czwartej globalnych emisji dwutlenku węgla.

Zaprzestanie korzystania z samochodu miałoby najbardziej znaczący udział w ich redukcji, jednak taka zmiana zachowania nie zawsze jest możliwa. Liczą się już małe kroki: spacer czy jazda rowerem po zakupy w mniejszej odległości, współdzielenie samochodu z sąsiadami czy wspólne dojazdy do pracy.

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze, jednak nadal ich ekspansję blokują wciąż wysokie ceny aut oraz ograniczony dostęp do stacji ładowania, szczególnie poza miastem.

Największe emisje w przeliczeniu na kilometr podróży pasażera towarzyszą lotom samolotem – szczególnie na krótszych dystansach. Dla porównania, podróż pociągiem na dystansie lotu krajowego generuje mniej więcej jedną piątą jego emisji. Dla osób dużo podróżujących tym środkiem transportu, znaczący wpływ może mieć zatem ograniczanie ilości lotów.

 

4. ZASTANÓW SIĘ, ZANIM KUPISZ NOWE

Według danych ONZ, produkcja jednej pary spodni dżinsowych pochłania bisko 3800 l wody – uwzględniając uprawę i wytworzenie bawełny, transport i płukanie. Wszelkie działania, które przyczyniają się do jak najdłuższego wykorzystania już wyprodukowanych ubrań mają zatem istotny wpływ na środowisko. Może to być wybór materiałów lepszej jakości, które starczą na dłużej, naprawa skaz ubrań czy ich przeróbka zamiast wymiany na nowe, przekazywanie rzeczy na zbiórki odzieży zamiast wyrzucania ich czy też kupowanie ubrań z obiegu wtórnego (rozwiązanie korzystne także dla kieszeni). Coraz więcej firm odzieżowych skupuje używane rzeczy czy oferuje ich najem, co również pozwala ograniczać marnotrawstwo.

Jeśli zepsuje się urządzenie w twoim domu, spróbuj je przede wszystkim naprawić. A jeśli przywrócenie go do użytku nie jest już możliwe i musisz kupić nowe, zwróć uwagę na jego energooszczędność; wymień ja na jak najbardziej efektywne energetycznie.

 

To kilka podstawowych zasad odnoszących się do różnych obszarów naszego codziennego życia, w których niewielkie zmiany mogą dać znaczące efekty.

Na podstawie BBC.com

Foto Pixabay

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności