Kapitał zagrożony, czyli gdzie zmiany klimatu będą najmocniej odczuwane

przez Anna Boruta

W Chinach znajduje się 16 z 20 regionów świata, najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi – wynika z danych opublikowanych 20 lutego. Zlokalizowane tam niektóre z najważniejszych dla światowej gospodarki ośrodków produkcyjnych są zagrożone przez podnoszący się poziom wody oraz ekstremalne zjawiska pogodowe.

Specjaliści od ryzyka klimatycznego, XDI, przeanalizowali ponad 2600 regionów na całym świecie, wykorzystując modele klimatyczne oraz dane pogodowe i środowiskowe, aby oszacować szkody gospodarcze, jakie do 2050 roku może spowodować globalne ocieplenie.

Badanie opiera się na wzroście temperatury o 3 stopnie Celsjusza (5,4 stopnia Fahrenheita) do końca wieku, zgodnie ze scenariuszem opracowanym przez Międzyrządowy Panel ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Dane XDI wskazują, że niektóre z regionów napędzających światową gospodarkę stoją w obliczu katastrofalnych zagrożeń, takich jak podnoszenie się poziomu mórz, wylewanie rzek i trudne do ujarzmienia pożary oraz tajfuny, co może również obniżyć ceny nieruchomości i zniechęcić do inwestycji na tych obszarach.

OBSZARY ZAGROŻONE

Nadmorska prowincja Jiangsu, która jest silnie uprzemysłowiona i gęsto zaludniona, wytwarzająca jedną dziesiątą chińskiego PKB, została uznana za najbardziej zagrożone terytorium na świecie, wyprzedzając sąsiadujący z nią Shandong i główny ośrodek produkcji stali Hebei. Czwarte miejsce zajęła narażona na powodzie centralna prowincja Henan.

„Przesunięcie światowej produkcji do Azji spowodowało znaczny wzrost inwestycji w infrastrukturę w już wrażliwych regionach w całych Chinach, czyniąc je bardziej podatnymi na skutki zmian klimatycznych”, powiedział Rohan Hamden, prezes zarządu XDI.

80% spośród 50 najbardziej zagrożonych stanów i prowincji w 2050 roku znajduje się w Chinach, Stanach Zjednoczonych lub Indiach (9 terytoriów). Najbardziej narażonym regionem spoza Chin jest notowana na 10. miejscu Floryda; pozostałe amerykańskie stany to Kalifornia (19. miejsce), Teksas (20. miejsce) i Nowy Jork (46. miejsce). Kraje z wieloma prowincjami i stanami w pierwszej pięćdziesiątce to także Brazylia, Pakistan i Indonezja.

Najwyżej notowane kraje w Europie regiony w Europie to Dolna Saksonia (Niemcy), Flandria (Belgia), Veneto (Włochy) czy Kraj Krasnodarski (Rosja). Najbardziej narażone spośród europejskich miast są Londyn, Mediolan, Wenecja, Antwerpia, Hanower i Lille.

ZAKRES BADANIA

Analiza XDI Gross Domestic Climate Risk skupia się na zakresie wartości kapitału zagrożonego ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i zmianami klimatu w państwach, prowincjach i innych terytoriach, w których narażone jest środowisko zbudowane. Wyniki odzwierciedlają jego wycenę na rynkach finansowych, uwzględniając wielkość inwestycji kapitałowych reprezentowanych przez aktywa narażone na ryzyko w analizowanych rejonach, wrażliwość globalnych łańcuchów dostaw oraz potrzebę ujęcia odporności na zmiany klimatyczne w inwestycjach.

Globalny obraz pokazuje, że fizyczne ryzyko związane z klimatem dla środowiska zbudowanego gwałtownie wzrasta po 2030 r. w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej i przoduje na świecie w wycenie szkód w stosunku do zasobów budowlanych, ze względu na gęstość zabudowy tych rejonów w deltach rzek i na obszarach przybrzeżnych oraz wyspach.

Dalekie pozycje w tym zestawieniu innych prowincji, w szczególności w miejscach takich jak Afryka Subsaharyjska, w dużej mierze odzwierciedlają mniejszy zakres ich infrastruktury zabudowanej. Nie oznacza to, że obszary te są w mniejszym stopniu zagrożone zmianami klimatu i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Należy zauważyć, że w niniejszej analizie nie uwzględniono społecznych, środowiskowych i gospodarczych skutków zmian klimatu, takich jak niedobory wody lub wpływ na produkcję rolną, różnorodność biologiczną lub dobrobyt człowieka.

KLIMAT A KAPITAŁ

Klimat będzie czynnikiem coraz bardziej decydującym o przepływie kapitału, jednak dopiero okaże się, czy będzie zniechęcał do inwestowania w bardziej wrażliwych regionach, szacuje Karl Mallon, współzałożyciel XDI.

Pozostaje wiele do zbadania – które obszary są w stanie się obronić i zaadaptować do zmian klimatu, a które najprawdopodobniej z czasem ulegną dewastacji przez siły natury.

Źródło: CNN, XDI
Foto: Pixabay

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności