Eco Trans IT

przez Anna Boruta

POMAGA OBLICZYĆ, PRZYDZIELIĆ I OPTYMALIZOWAĆ ŚLAD WĘGLOWY W ŁAŃCUCHU DOSTAW

EcoTransIT to kalkulator opracowany przez niezależną fundację Eco Trans World Infinitive. Obejmuje wszystkie środki transportu w całym łańcuchu dostaw, w tym przeładunek i magazynowanie. Szacuje zużycie energii na podstawie aktywności (działania) oraz dużej bazy danych obejmującej intensywności emisji. 

Aktywność definiuje się przez miejsce pochodzenia i docelowe, masę ładunku, środek transportu, można także uszczegółowić rodzaj towaru i określony pojazd. Narzędzie to szacuje dystans trasy w oparciu o dużą bazę danych sieci drogowych, żeglugowych, kolejowych i lotniczych. Nie jest możliwe wprowadzenie danych pierwotnych dotyczących paliwa, ale można dobrać specyficzne dla klienta wskaźniki intensywności emisji i trasy. W dokumentacji narzędzia omówione są współczynniki emisji i założenia do obliczania współczynników obciążenia i wyboru pojazdów.

Narzędzie określa emisje “well-to-weel” zgodnie z wytycznymi i wartościami domyślnymi normy EN 16258, wytycznymi GLEC oraz z kluczowymi danymi HBEFA, uzupełnionymi o emisje NOx, SOx, NMHC i PM z innych źródeł danych. W przypadku frachtu morskiego stosuje się metodykę grupy roboczej Clean Cargo. Przyjętym standardem wydajności transportu jest waga i przebyta odległość. Narzędzie jest akredytowane przez Smart Freight Center.

WIĘCEJ: ecotransit.org

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności