Co to jest carbon footprinting?

przez Anna Boruta

Carbon footprinting – to po polsku obliczanie śladu węglowego. Polega na określaniu emisji gazów cieplarnianych (wyrażonej jako ekwiwalent CO2) w ramach działalności gospodarczej.

Celem obliczania śladu węglowego jest określenie zależności pomiędzy działalnością a jej wynikiem w emisji CO2. Pokazuje, jak bardzo coś jest „efektywne pod względem emisji CO2”. Pomiar to wiedza, pierwszy krok; następnym jest systematyczne ograniczanie emisji CO2 z danej działalności.
Jeśli ostatecznie prawie wszystkie emisje zostaną zredukowane niemal do zera, emisje CO2 w obliczeniach śladu węglowego zostaną zastąpione przez zużycie energii. Wskaźniki te są tak samo istotne dla właściwego zarządzania przedsiębiorstwem, jak emisja CO2, a metoda jest taka sama.

DLACZEGO WYMAGANY JEST ŚLAD WĘGLOWY?

Systematyczne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych jest społecznie konieczne i powinno nastąpić jak najszybciej. Dlatego rośnie liczba przedsiębiorstw, dla których oczywistym staje się prowadzenie ewidencji emisji dwutlenku węgla równolegle z rachunkowością finansową: jest to normalna część ich działalności biznesowej. Prawidłowe ewidencjonowanie danych źródłowych z operacji, dokładne przetworzenie ich na liczby wykorzystywane do uzasadnień biznesowych, raportowania i analiz, kontrolowane przez księgowego, który wydaje opinię bez zastrzeżeń, jest coraz częściej spotykane. Wymagać tego zaczną ustawodawcy, a także klienci. Coraz częściej emisje CO2 są obciążane ceną, co przekłada się także na wyniki finansowe. Pomiar śladu węglowego jest wówczas niezbędnym rozwiązaniem.

CARBON FOOTPRINTING W LOGISTYCE

Sektor logistyczny w znacznym stopniu przyczynia się do emisji CO2 i dlatego odgrywa kluczową rolę w alokacji i podziale tych emisji w całym łańcuchu.
Na szczęście, są przystępne sposoby na to, by zdobyć doświadczenie w zakresie pomiaru emisji dwutlenku węgla, zwiększyć wartość dla firmy oraz ułatwić skalowanie w zakresie pomiaru emisji dwutlenku węgla w działalności. I o nich chcemy pisać!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności