Cele redukcji CO2

przez Anna Boruta

Wyjaśniamy kilka pojęć często używanych w odniesieniu do poziomów redukcji emisji dwutlenku węgla.

 

NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA A BRAK EMISJI DWUTLENKU WĘGLA

Terminy „neutralny dla klimatu” i „bez emisji dwutlenku węgla” są często używane zamiennie, ale nie oznaczają dokładnie tego samego.

Organizacje, procesy i produkty są neutralne dla klimatu, gdy ich obliczone emisje CO2 są kompensowane przez międzynarodowo uznane na całym świecie projekty kompensacji emisji dwutlenku węgla. Oprócz unikania i ograniczania emisji CO2, ważnym krokiem w holistycznej ochronie klimatu jest offsetowanie.

Organizacje, produkty i usługi są wolne od emisji dwutlenku węgla, jeśli podczas ich produkcji, dostawy czy innych powiązanych działań nie dochodzi do emisji CO2. Dotyczy to także całego łańcucha dostaw, w tym pozyskiwania surowców, logistyki i opakowań. Jak dotąd nie ma produktów rzeczywiście wolnych od emisji dwutlenku węgla.

 

POZYTYWNY WPŁYW NA KLIMAT

Termin „pozytywny wpływ na klimat” idzie o krok dalej niż neutralność klimatyczna. Oznacza, że rząd, organizacja lub proces usuwa więcej gazów cieplarnianych z atmosfery niż emituje.

Istotną różnicą w stosunku do neutralności klimatycznej jest to, że w tym przypadku CO2 jest usuwany z powietrza, na przykład poprzez sadzenie drzew. Prowadzi to do mniejszej ilości CO2 w powietrzu i pomaga spowolnić globalne ocieplenie, a zatem ma pozytywny wpływ na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

 

NET ZERO

Zerowa emisja netto oznacza, że firmy dążą do ograniczenia nie tylko emisji, na które mogą mieć wpływ, tj. w ramach Zakresu 1 i 2 Protokołu GHG, ale także pośrednich emisji powodowanych przez dostawców, kanały sprzedaży lub produkty, które wprowadzają do łańcucha dostaw (Zakres 3).

Aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto, firmy muszą najpierw obliczyć swoje emisje, co wymaga zebrania dużej ilości danych. Następnie muszą opracować plan redukcji emisji w całym łańcuchu dostaw, oparty na naukowo uzasadnionych kamieniach milowych, które są zgodne ze ścieżką łagodzenia zmiany klimatu o 1,5°C.

Źródło: BigMile

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności