Auchan zdobyło trzecią gwiazdkę Lean&Green

przez Anna Boruta

Niecałe dwa lata po zdobyciu pierwszej gwiazdki Lean&Green, Auchan uzyskało od razu drugą i trzecią gwiazdkę, wykazując redukcję emisji o PONAD 15%. Tym samym zostało pierwszą w Polsce firmą, która zdobyła certyfikat Lean&Green na poziomie trzeciej gwiazdki.

 

ZAŁOŻENIA LEAN&GREEN

Lean&Green to pięciogwiazdkowa platforma do współpracy firm na rzecz ograniczania emisji CO2 w logistyce.

Współpracę stanowi nieodzowny element osiągniecia sukcesu w redukcji emisji w łańcuchach logistycznych. Jest ona niezbędna nie tylko dla pozyskiwania i współdzielenia danych w często rozbudowanych operacjach, ale także wspólnych działań na rzecz redukcji emisji – i osiągania wielostronnych korzyści. Lean&Green tworzy sprzyjające temu środowisko, wspierające m.in.  wymianę wiedzy i doświadczeń przez uczestników z piętnastu krajów na świecie.

Jednocześnie Lean&Green to pierwszy w Europie i jedyny w Polsce program dedykowany logistyce. Kluczowym założeniem programu jest to, że rozwijając biznes, poprawiając wydajność swoich operacji i redukując koszty, jego uczestnicy jednocześnie ograniczają negatywny wpływ na środowisko. Koncentracja na obszarze transportowym i magazynowym sprzyja realnym osiągnięciom w zakresie optymalizacji operacji logistycznych i efektywnego ograniczania emisji CO2. Kilkanaście lat doświadczenia na międzynarodowych rynkach i ponad sześćset firm uczestniczących w programie stanowi dodatkowe wsparcie i potwierdzenie skuteczności podejmowanych działań.

Uczestnicy programu otrzymują gwiazdki, które są wynikiem ich konkretnych osiągnięć w redukcji emisji CO2. Każdorazowo potwierdza je niezależny audyt, który w Polsce przeprowadza Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

Pierwsza gwiazdka Lean&Green oznacza redukcję śladu węglowego w procesach logistycznych o 20% w stosunku do roku bazowego, który został określony przy wejściu do programu. Druga gwiazdka to kolejne 10% redukcji, a trzecia – następne 5%. W sumie osiągniecie trzeciej gwiazdki oznacza więc ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko przez redukcję emisji CO2 o 35%.

 

DROGA AUCHAN

W ramach usprawnień do drugiej i trzeciej gwiazdki Auchan przeprowadziło relokację magazynów z Żabiej Woli i Wolborza do nowego magazynu w GLP Park Lędziny, posiadającego certyfikat BREEAM na poziomie very good. Nowy magazyn, poza wysoką efektywnością energetyczną, służy dalszej optymalizacji sieci dystrybucji firmy, stawiając na bliskość rynku i współpracę z lokalnymi dostawcami.

Drugim ważnym krokiem było rozszerzenie współpracy z Frigo Logistics, polegającej na relokacji magazynu produktów mrożonych do niskoemisyjnego magazynu w Radomsku i optymalizacji procesów transportowych.

W efekcie tych działań firma uzyskała redukcję rocznej emisji w transporcie i logistyce o 17,48% w przeliczeniu na przewieziony wolumen.

– Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania – jako pierwsza firma w Polsce – kolejnych dwóch gwiazdek Lean&Green. To wspólny sukces i praca całej firmy, a w szczególności struktur odpowiedzialnych za Transport i Logistykę. Technologia i innowacyjne rozwiązania stają się wsparciem dla zrównoważonego rozwoju i przekładają się na wymierne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe – usprawniają funkcjonowanie firmy, redukują koszty i podnoszą wydajność, a przy tym zmniejszają ślad węglowy. Oczywiście naszym celem jest czwarta gwiazdka Lean&Green! – mówi Piotr Dopierała, dyrektor Łańcucha Dostaw i Logistyki w firmie Auchan.

 

Oszczędności w liczbach

  • Magazyn Campus Silesia w Lędzinach – roczne oszczędności CO2 wynoszą 5223 t, czyli tyle, ile wynosi roczna emisja CO2 2321 samochodów osobowych;
  • Magazyn Campus Silesia w Lędzinach – 686 MWh energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej pochodzi ze źródeł wiatrowych;
  • Magazyn Radomsko – roczne oszczędności CO2 wynoszą 182 t, czyli tyle, ile produkuje rocznie 81 aut osobowych;
  • Magazyn w Tomaszowie Mazowieckim od stycznia 2021 r. zaopatrywany jest w 100% w zieloną energię.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności

Polityka prywatności